იურიდიული დახმარების გაფართოების საკითხზე კვლევა ჩატარდა
რა მიმართულებებით უნდა გაფართოვდეს სახელმწიფოს მიერ უზრუნველყოფილი უფასო იურიდიული დახმარება – ამ საკითხზე ჩატარებული კვლევის შედეგებს დღეს იურიდიული დახმარების საბჭოს წევრები და იურიდიული დახმარების სამსახურის ადმინისტრაციის წარმომადგენლები გაეცნენ. კვლევა, აშშ–ის საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს პროექტის – PROLoG-ის ხელშეწყობით, СRRC–საქართველომ ჩატარა.
კვლევის ფარგლებში გამოიკითხნენ იურიდიული დახმარების გაწევაში ჩართული პირები, ადვოკატები, არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები, ასევე – მოსამართლეები. მათი გამოკითხვისა და სტატისტიკური მონაცემების ანალიზის შედეგად, СRRC–საქართველომ გამოავნილა სამოქალაქო და ადმინისტრაციული სამართლის ის აქტუალური საკითხები, რომლებზეც ყველაზე მეტად იკვეთება უფასო საადვოკატო მომსახურების დანერგვის საჭიროება.
აქტუალურ საკითხებს შორის გამოვლინდა: უძრავ ქონებაზე საკუთრების უფლების დაცვა, სამსახურიდან გათავისუფლებასა და აღდგენას დაკავშირებული დავები, სტიქიით დაზარალებული პირების დაცვა კომპენსაციის მიღების საკითხებზე, საცხოვრებელი სადგომის უფლებით სარგებლობასთან დაკავშირებული დავები, სესხებთან დაკავშირებული დავები, ასევე – შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა უფლებებისა და დისკრიმინაციის მსხვერპლთა დაცვის საკითხები.
დღეისათვის, „იურიდიული დახმარების შესახებ“ კანონის თანახმად, 2018 წლის 1 იანვრამდე მოქმედებს დროებითი წესი, რომლის მიხედვითაც უფასო საადვოკატო მომსახურება გათვალისწინებულია საოჯახო სამართლის, მემკვიდრეობის სამართლის, ასევე სოციალური დაცვის კანონმდებლობასთან დაკავშირებულ დავებზე. СRRC–საქართველოს მიერ ჩატარებული კვლევის შედეგებზე დაყრდნობით, მომზადდება გეგმა, რომელიც 2018 წლის შემდგომ პერიოდში იურიდიული დახმარების სამსახურის მანდატის გაფართოების სტრატეგიას განსაზღვრავს.

Research was conducted on the issue of the legal aid mandate
In what areas should the State funded legal aid mandate be extended? This has been the subject of the research, the results of which have been introduced to members of the Legal Aid Board and representatives of LAS administration today. The research was conducted by CRRC Georgia with the financial support of USAID PROLoG.
Lawyers, representatives of non-governmental organizations, as well as judges were interviewed in the course of the research. Based on the interviews and the analysis of the statistical data, CRRC identified problematic areas of civil and administrative law, where the need for free legal assistance is mostly visible.
Among problematic issues were identified: immovable property rights, dismissal from job and reinstatement, natural disaster victims’ rights on compensation, loan disputes, rights of PWDs and victims of discrimination.
Currently, free legal assistance on cases belonging to family law, inheritance law, social legislation is envisaged by interim legal operating before January 1, 2018. Based on CRRC research, a plan shall be elaborated, defining the extension of the LAS mandate for the period starting from 2018.