2018 წლის 13-15 ნოემბერს, თბილისმა უმასპინძლა მესამე საერთაშორისო კონფერენციას სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების სისტემებში იურიდიული დახმარების ხელმისაწვდომობის შესახებ. კონფერენციის ორგანიზატორები იყვნენ საქართველოს პარლამენტი და იურიდიული დახმარების სამსახური, აგრეთვე საერთაშორისო სამართლებრივი ფონდი (ILF), ღია საზოგადოება სამართლებრივი ინიციატივა (OSJI), გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP), გაეროს ნარკოტიკებისა და დანაშაულის წინააღმდეგ ბრძოლის ბიურო (UNODC), ღია საზოგადოების ფონდი (OSGF), აშშ–ის საერთაშორისო სააგენტოს (USAID) მიერ დაფინანსებული და აღმოსავლეთ-დასავლეთის მართვის ინსტიტუტის (EWMI/PROLoG) მიერ განხორციელებულ პროექტი „კანონის უზენაესობის მხარდაჭერა საქართველოში“, ევროკავშირი (EU), ევროსაბჭოს (CoE) პროექტი „სასამართლო რეფორმის მხარდაჭერა საქართველოში“ და გაეროს ბავშვთა ფონდი (UNICEF).
- კონცეფცია: English, Georgian, French, Arabic, Spanish, Russian
- დღის წესრიგი და მასალები
- დეკლარაცია
- ვიდეომასალა
- ფოტოგალერეა
- კონფერენციის ვებგვერდი
კონფერენციამ თავი მოუყარა 60-ზე მეტი ქვეყნიდან ჩამოსულ 270-ზე მეტ დელეგატს, მათ შორის, იურიდიული დახმარების სფეროში პოლიტიკის განმსაზღვრელ პირებს და პრაქტიკოსებს იუსტიციის სამინისტროებიდან, სახალხო დამცველის ოფისებიდან, ადვოკატთა ასოციაციებიდან, პროკურატურებიდან და საერთაშორისო ორგანიზაციებიდან, ასევე - იურიდიული დახმარების გამწევ ადვოკატებს, თემთან მომუშავე პარალეგალებს, სამოქალაქო საზოგადოების წევრებს და ექსპერტებს. კონფერენცია დაეყრდნო პროგრესს, მიღწეულს 2014 წელს სამხრეთ აფრიკაში (იოჰანესბურგში) ჩატარებულ პირველ საერთაშორისო კონფერენციაზე და 2016 წელს არგენტინაში (ბუენოს-აირესში) გამართულ მეორე საერთაშორისო კონფერენციაზე, და მიეძღვნა გლობალურ გამოწვევებს ღარიბი და მოწყვლადი ჯგუფებისათვის ხარისხიანი იურიდიული დახმარების ხელმისაწვდომობის უზრუნველყოფის სფეროში, კერძოდ კი, სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების სისტემებში.
სამდღიანი განხილვა დასრულდა „თბილისის დეკლარაციის“ მიღებით, რომელიც შეიცავს მოწოდებას - დეკლარაციის ტექსტი ფართოდ გავრცელდეს იურიდიული დახმარების ქსელებში, ასევე მიეწოდოს მთავრობებს, გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს, რეგიონულ კომისიებს, დანაშაულის პრევენციისა და სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების კომისიას, ასევე - იაპონიაში (კიოტო) 2020 წლისათვის დაგეგმილ გაეროს დანაშაულის პრევენციისა და სისხლის სამართლის მართლმსაჯულების მე-14 კონგრესს, და განხილულ იქნას დისკუსიებში, რომელიც გაეროს გენერალური ასამბლეის 70/1 რეზოლუციით დამტკიცებული 2030 წლის მდგრადი განვითარების დღის წესრიგის მიზნებს ეხება.
იხილეთ მეტი:
- ირაკლი კობახიძე: საკონსტიტუციო ცვლილებები დამატებით შეუწყობს ხელს საქართველოში იურიდიული დახმარების სისტემის შემდგომ განვითარებას
- საყოველთაოდ ხელმისაწვდომი მართლმსაჯულება მთავრობების, სამოქალაქო საზოგადოებისა და კერძო სექტორის თანამშრომლობას ეფუძნება

On November 13-15, 2018, the Parliament of Georgia and the Legal Aid Service of Georgia, together with The International Legal Foundation (ILF), the Open Society Justice Initiative (OSJI), the United Nations Development Programme (UNDP), and the United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), and in collaboration with the Open Society Georgia Foundation (OSGF), the United States Agency for International Development (USAID) Project “Promoting Rule of Law in Georgia” implemented by East-West Management Institute (EWMI-PROLoG), the European Union (EU), the Council of Europe (CoE) “Support to the Judicial Reform” Project, and the United Nations Children’s Fund (UNICEF) hosted the Third International Conference on Access to Legal Aid in Criminal Justice Systems (ILAC) in Tbilisi, Georgia.
- Concept Note: English, Georgian, French, Arabic, Spanish, Russian
- Agenda and materials
- Declaration
- Video materials
- Photo Gallery
- Conference website
The Third ILAC brought together over 270 participants from more than 60 countries who were legal aid policy makers and practitioners from Ministries of Justice, the judiciary, public defender offices, bar associations, offices of public prosecution, and international organisations, as well as legal aid lawyers, community-based paralegals, civil society members, and other experts. The Conference built on the progress achieved since the First International Conference held in Johannesburg, South Africa in 2014 and the Second International Conference held in Buenos Aires, Argentina in 2016, and focused on addressing global challenges in ensuring access to quality legal aid for the poor and vulnerable, particularly in criminal justice systems.
Three days of deliberations produced the Tbilisi Declaration, which was adopted at the closure of the Conference, with the request that it be publicised widely to legal aid networks and forwarded to national governments, the United Nations Human Rights Council, regional commissions, the Commission on Crime Prevention and Criminal Justice, the Fourteenth United Nations Congress on Crime Prevention and Criminal Justice to be held in Kyoto, Japan in 2020, and shared in discussions around achieving the Sustainable Development Goals of the 2030 Agenda for Sustainable Development, adopted by the United Nations General Assembly in resolution 70/1.
Read more:
- Irakli Kobakhidze: the Constitutional Changes will additionally facilitate to further development of the Legal Aid system in Georgia
- Opening remarks by UN Resident Coordinator/UNDP Resident Representative Louisa Vinton at the International Legal Aid Conference, ILAC 2018
- Governments must join hands with civil society and the private sector to ensure equal access to justice for all