ახალმიღებული ადვოკატებისთვის საორიენტაციო სემინარი ჩატარდა
იურიდიული დახმარების სამსახურმა დაასრულა მოსამზადებელი სამუშაოები, რომლებიც სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზე იურიდიული დახმარების გაფართოებას უკავშირდება. ტესტირებისა და გასაუბრების შემდეგ, სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზე სამუშაოდ შერჩეული ადვოკატებისათვის დღეს საორიენტაციო სემინარი ჩატარდა.
ახალ თანამშრომლებს სამსახურის დირექტორი, მელიტონ ბენიძე, მიესალმა და მომავალ საქმიანობაში წარმატებები უსურვა. სემინარის ფარგლებში, ახალმიღებული ადვოკატები გაეცნენ სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებზე მუშაობის სპეციფიკას, ასევე სამსახურში მოქმედ საქმისწარმოებას და შრომითი ურთიერთობების დეტალებს.
ახალი თანამშრომლები მუშაობას შეუდგებიან 15 აპრილიდან, როდესაც ძალაში შევა საკანონმდებლო ცვლილება, რომლის მიხედვითაც, სახელმწიფოს მიერ უზრუნველყოფილი იურიდიული დახმარება გაფართოვდება და გარკვეული კატეგორიების სამოქალაქო და ადმინისტრაციულ საქმეებს მოიცავს.
საწყის ეტაპზე, საადვოკატო მომსახურება (სასამართლოში წარმომადგენლობა) განხორციელდება საოჯახო და სამემკვიდრეო დავებზე, ასევე სოციალური დაცვის საკითხებზე. დღემდე, იურიდიული დახმარება ძირითადად სისხლის სამართლის საქმეებზე ვრცელდებოდა და სრულად ვერ აკმაყოფილებდა სოციალურად დაუცველი მოსახლეობის საჭიროებებს.

Introductory Seminar for Newly-Hired Lawyers
Legal Aid Service has finished preparatory works regarding expansion of legal aid on civil and administrative cases. After testing and interview, introductory seminar was held for lawyers who were elected to work on civil and administrative cases.
The director of the Service, Meliton Benidze welcomed new employees and wished success in future activity. In the framework of the seminar, newly-recruited lawyers got introduced with the specifics of working on civil and administrative cases, as well as current case processing of the Service and details of labor relations.
The newly-recruited employees will get down to work from April 15, when legislative amendment enters into force, according to which state ensured legal aid will be expanded and cover certain categories of civil and administrative cases.
At the starting stage, advocacy service (court representation) will be carried out on family and inheritance disputes, as well as on matters of social defense. Until today, legal aid mainly covered criminal cases and did not fully meet the needs of the socially vulnerable population.