იურიდიული დახმარების სამსახურის მეშვეობით, შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირმა სასამართლოში დავა მოიგო
იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის ბიუროს დახმარებისთვის მიმართა მოქალაქე იამზე ა.–მ, რომელსაც სურდა სასარჩელო განცხადების მომზადება მოპასუხე სს „საქართველოს რკინიგზის“ წინააღმდეგ.
1994 წლის 1 ოქტომბერს, სამტრედიიდან თბილისისკენ მომავალი იამზე ა. ჩავარდა ბათუმი-თბილისის მიმართულებით მოძრავი მატარებლის შემადგენლობის ქვეშ. მიღებული ტრავმის შედეგად, იამზე ა.–ს გაუკეთდა მარჯვენა ფეხის ამპუტაცია. სამტრედიის რაიონული სასამართლოს 1997 წლის 14 თებერვლის გადაწყვეტილებით, იამზე ა.–ს სარჩელი ნაწილობრივ დაკმაყოფილდა და სს „საქართველოს რკინიგზას“ დაზარალებულის სასარგებლოდ, სარჩოს სახით, ყოველთვიურად 24.5 ლარის გადახდა დაეკისრა. თუმცა, წლების განმავლობაში, ჯანმრთელობის დაზიანებას მოჰყვა პროთეზის ცვეთა, განვითარდა სიმსივნური უჯრედები, რის გამოც საჭირო გახდა კიდურის რეამპუტაცია და დამატებითი მკურნალობა. იამზე ა. იძულებული გახდა გაეღო ხარჯი, რისი ანაზღაურებაც, სინამდვილეში, სს „საქართველოს რკინიგზის“ მიერ უნდა მომხდარიყო.
იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის ბიუროს კონსულტანტმა, ლევან ცალუღელაშვილმა, შეისწავლა საქმე და სარჩელი მოამზადა. სარჩელში აღნიშნული იყო, რომ იამზე ა.–ს ესაჭიროებოდა მარჯვენა კიდურის პროთეზი, რომლის ღირებულება 4500 ლარს შეადგენდა. გარდა ამისა, 1997 წლიდან დღემდე, სს „საქართველოს რკინიგზის“ მიმართ დაკისრებული სარჩოს ოდენობამ, მიმდინარე ინფლაციის გათვალისწინებით, დაკარგა მსყიდველუნარიანობა. ამიტომ, საქართველოს სტატისტიკის  ეროვნული სააგენტოს მიერ მოწოდებული ინფორმაციის საფუძველზე, მოხდა გადასახდელი თანხის დაანგარიშება სასარჩელო მოთხოვნის დაზუსტების მიზნით და სარჩელი თბილისის საქალაქო სასამართლოს წარედგინა.
შედეგად, იამზე ა.–ს სარჩელი სრულად დაკმაყოფილდა. მოპასუხეს – სს „საქართველოს რკინიგზას“ მოსარჩელის სასარგებლოდ პროთეზის ღირებულების - 4500 ლარის, მკურნალობისთვის გაღებული ხარჯის - 848.25 ლარის, ყოველთვიური სარჩოს სახით 70.54 ლარის(ნაცვლად 24.5 ლარისა),  ასევე, დავალიანების სახით,  1494.14 ლარის  ოდენობის გაზრდილი სარჩოს გადახდა დაეკისრა.
იურიდიული დახმარების სამსახურის სახელმწიფო ორგანიზაციაა, რომელიც მოქალაქეებს უფასო სააადვვოკატო მომსახურებასა და სამართლებრივ კონსულტაციას უწევს. სამსახურის რეგიონული ოფისების ქსელი საქართველოს 19 ქალაქს მოიცავს.

With Assistance of Legal Aid Service, the Disabled Person Won Dispute
Iamze A. addressed the LAS Tbilisi Bureau for assistance. She wanted to prepare a lawsuit against the defendant JSC Georgian Railway.
On October 1, 1994, Iamze A. who was traveling from Samtredia to Tbilisi, fell between the carriages of the train moving from Batumi to Tbilisi. As a result of the trauma, the doctors had to amputate her right leg. According to the decision of Samtredia District Court dated February 14, 1997, the lawsuit of Iamze A. was partially satisfied and JSC Georgian Railway was obliged to pay 24.5 GEL monthly to the victim. However, after years, the artificial limb began to wear out, the tumor cells started developing which caused the leg to be amputated for the second time with further treatment. Iamze A. had to cover all expenses which in fact, should have been paid by JSC Georgian Railway.
The LAS Tbilisi Bureau consultant, Levan Tsalugelashvili, studied the case and drafted a lawsuit where he indicated that Iamze A. needed the artificial limb the cost of which was 4500 GEL. Besides this, from 1997 till now, the maintenance paid by JSC Georgian Railway lost its purchasing power. That’s why, on the basis of the information given by National Statistics Agency of Georgia, the maintenance money was calculated and the lawsuit was presented before Tbilisi City Court.
As a result, Iamze A.’s lawsuit was fully satisfied. The defendant JSC Georgian Railway was obliged to pay the cost of artificial limb in an amount of 4500 GEL, the monthly allowance of 70.54 GEL and the money owed by the organization – 1494.14 GEL.