სპეციალიზებულ საქმეთა ბიურო
7 ივლისს, თბილისში იურიდიული დახმარების სამსახურის  სპეციალიზებულ საქმეთა ბიურო გაიხსნა. ლენტი გაჭრეს იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორმა დავით სიმონიამ, ბიუროს უფროსმა თეონა კვერნაძემ და ILAF -ის პროგრამის დირექტორმა ალან დალმა.  ბიუროში დასაქმებულია 19 საზოგადოებრივი ადვოკატი, რომლებიც რამდენიმე განხრით იმუშავებენ: სისხლის სამართლის მიმართულებით განხორციელდება არასრულწლოვანი მოწმის და სტატუსის მქონე პირთა დაცვა,  იმუშავებენ საპროცესო შეთანხმების გაფორმების  და განაჩენის აღსრულების ეტაპზე შემოსულ საქმეებზე;
სამოქალაქო და ადმინისტრაციული სამართლის სპეციალიზაციის მქონე ადვოკატები გაუძღვებიან თავშესაფრის მაძიებელთა, საერთაშორისო დაცვით მოსარგებლე პირის სტატუსის მინიჭების, შეწყვეტის, გაუქმების ან თავშესაფრის მიცემის საკითხთან დაკავშირებით შემოსულ საქმეებს; ჩაერთვებიან არასრულწლოვანის მშობლისგან განცალკევებასთან, ნახვის დღეების განსაზღვრასთან, მინდობით აღზრდასთან, მშობლის უფლების შეზღუდვასთან, ჩამორთმევასთან დაკავშირებულ დავებში; ასევე, იმუშავებენ არანებაყოფლობითი ფსიქიატრიული დახმარების მიზნით პირის სტაციონარში მოთავსების/ვადის გაგრძელების შესახებ შემოსული საქმეებზე, სამედიცინო, შრომით ურთიერთობებთან დაკავშირებულ დავებზე.
სპეციალიზებულ საქმეთა ბიუროს ფუნქციონირებისას განსაკუთრებული ყურადღება მიექცევა ოჯახში ძალადობის მსხვერპლთა/სავარაუდო მსხვერპლთა ინტერესების დაცვას.
იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორმა დავით სიმონიამ აღნიშნა, რომ სპეციალიზებულ საქმეთა ბიუროს გახსნა არის სამსახურის ინსტიტუციური განვითარების ახალი ეტაპი. მან მადლობა გადაუხადა დონორი ორგანიზაციების წარმომადგენლებს, რომლებმაც მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანეს აღნიშნულ საქმეში.

The legal Aid Bureau for Specialized cases was officially opened its doors in Tbilisi, on July 7. The Bureau employs 19 public attorneys who will work in various areas.
The Head of the Bureau is Teona Kvernadze.
In terms of Criminal Law, the Bureau will work on protecting minor witnesses and persons with status; on cases entered at the point of making a plea agreement and executing the punishment;
The incoming cases pertaining to the issue of giving, terminating, revoking, or granting the status of asylum seekers, beneficiaries of international protection, will be led by the attorneys, specialists in Civil and Administrative Law;
They will be involved in legal disputes related to the separation of a minor from his/her parents, determination of visitation days, foster care, restriction and deprivation of parental rights;
Additionally, the attorneys will work on the cases received for the purpose of involuntary psychiatric assistance, regarding the placement of a person in the hospital/extension of the term, on disputes related to medical and labor relations. In its operation, the Specialized Cases Bureau will give particular consideration to safeguarding the rights of actual or alleged victims of domestic violence.
Director of the Legal Aid Service, David Simonia, noted that the launch of the Specialized Cases Bureau marks a new stage of the Service's institutional development.
D.Simonia expressed his gratitude to the donor organizations' representatives for their significant contributions.