ქვემო ქართლის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატი ზურაბ დალაქიშვილი რამდენიმე თვის განმავლობაში სავალდებულო წესით იცავდა ბრალდებულ  დ. ბ.–ს, რომელიც თავს არიდებდა სამართალდამცავ ორგანოში გამოცხადებას.  მას ბრალი წარდგენილი ჰქონდა  საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 381–ე მუხლით (განაჩენის ან სხვა სასამართლო გადაწყვეტილების შეუსრულებლობა ანდა მისი შესრულებისათვის ხელის შეშლა).
საქმის ფაქტობრივი გარემოებების გამოკვლევის შემდეგ დადგინდა, რომ მიუხედავად  თბილისის საქალაქო სასამართლოს 2014 წლის 11 სექტემბრის  განაჩენით დადგენილი აკრძალვისა, 2016 წლის 20 დეკემბერს,  დ.ბ. მართავდა ავტოსატრანსპორტო საშუალებას. თუმცა იქვე გამოიკვეთა მნიშვნელოვანი დეტალი, კერძოდ, ბრალდებულის მეუღლემ ქალბატონმა თ. შ.მ, რომელიც თავდაპირველად თვითონ  მართავდა ავტომობილს,  იგრძნო ძლიერი ტკივილი გულმკერდის არეში და აუცილებელი გახდა მისი საავადმყოფოში გადაყვანა. სამწუხაროდ, მათ მანქანაში, გარდა მცირეწლოვანი შვილებისა, არავინ  იმყოფებოდა, ვინც შეძლებდა ავტომობილის მართვას. საქმეში ასევე წარმოდგენილი იქნა სამედიცინო ფორმა 100, რითაც დადასტურდა თ. შ.–ს შეუძლოდ ყოფნის ფაქტი.
საქმის არსებითი განხილვის შემდგომ,  საზოგადოებრივმა ადვოკატმა ზურაბ დალაქიშვილმა სწორედ ამ დეტალებზე გაამახვილა ყურადღება და  დასკვნით სიტყვაში  სასამართლოს თხოვა, უდანაშაულოდ ეცნო  ბრალდებული. რუსთავის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლემ სრულად გაიზიარა ადვოკატ ზურაბ დალაქიშვილის დასაბუთებული მოთხოვნა და ბრალდებული დ.ბ. ცნობილი იქნა უდანაშაულოდ.

With Effort of Lawyer Zurab Dalakishvili, Court Found the Citizen Not Guilty
The LAS Kvemo Kartli Legal Aid Bureau lawyer Zurab Dalakishvili protected interests of the defendant D.B. who avoided appearing at the law enforcement agency. He was accused of non-execution or obstructing the execution of sentence or any other court decision envisaged under the article 381 of the Criminal Code of Georgia.
After examining the factual circumstances of the case, it became clear that on December 20, 2016, D.B. was driving the automobile. The wife of the defendant - T.Sh. who was driving the car before her husband was, felt pain in her chest and it was urgent to hospitalize her. Unfortunately, there were only minor children in the car and no one who was able to drive the vehicle. The medical document Form 100, certifying the fact of bad health condition of T.Sh., was also presented in the case.
After examining the case on merits, the public attorney Zurab Dalakishvili made focus on these details and applied the court with request of acquittal of the defendant. Rustavi City Court fully shared the position of the lawyer Zurab Dalakishvili and found D.B. not guilty.