გრძელდება მოსახლეობის ინფორმირება საზოგადოებრივ ცენტრებში დანერგილი იურიდიული დახმარების შესახებ
2015 წლის 10 თებერვლიდან უფასო იურიდიული დახმარება ზესტაფონის რაიონის დაბა შორაპანში გახდა ხელმისაწვდომი. სერვისის მიღება შესაძლებელია ადგილობრივ საზოგადოებრივ ცენტრში, სადაც, კვირაში ერთხელ, მოქალაქეებს იურიდიული დახმარების სამსახურის კონსულტანტი იღებს.
აღნიშნული სიახლის შესახებ შორაპნისა და მიმდებარე სოფლების მოსახლეობის ინფორმირების მიზნით, იურიდიული დახმარების სამსახურის ზესტაფონის ბიუროს ადვოკატებმა საინფორმაციო შეხვედრები დაიწყეს. პირველი შეხვედრები, 10 მარტს, დაბა შორაპანსა და სოფელ საღვინეში გაიმართა.
ადგილობრივებს სერვისით სარგებლობის პირობები განემარტათ და ბუკლეტები დაურიგდათ. ამჟამად, შორაპნის საზოგადოებრივ ცენტრში უფასო იურიდიული კონსულტაციის მიღება ყოველ სამშაბათს არის შესაძლებელი. ამავდროულად, მოქალაქეებს შეუძლიათ ნებისმიერ დროს მიმართონ იურიდიული დახმარების სამსახურის ზესტაფონის ბიუროს, სადაც, იურიდიულ კონსულტაციასთან ერთად, საადვოკატო სერვისსაც მიიღებენ.
დღეისათვის, საზოგადოებრივი ცენტრები საქართველოს 17 სოფელში მოქმედებს და მათ ფუნქციონირებას სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტო უზრუნველყოფს.
საზოგადოებრივ ცენტრებში უფასო იურიდიული კონსულტაციის დანერგვა გათვალისწინებულია თანამშრომლობის მემორანდუმით, რომელიც იურიდიული დახმარების სამსახურმა და სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტომ გააფორმეს. შორაპნის გარდა, იურიდიული კონსულტაცია გეგუთისა და მეჯვრისხევის საზოგადოებრივ ცენტრებშია ხელმისაწვდომი.
იურიდიული დახმარების ქსელის გაფართოებას და საზოგადოებრივ ცენტრებთან თანამშრომლობას აქტიურად უჭერს მხარს გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP) საქართველოში.

From February 10, 2015, free legal aid became available in Shorapani borough, Zestaphoni district. The service is provided in local public center where once in a week, the LAS consultant receives citizens.
The LAS Zestaphoni bureau lawyers started to carry out meetings in order to inform the population of Shorapani and nearby villages about this novel service. The first meetings were held on March 10, in Shorapani borough and Saghvine village.
The local population got introduced with criteria necessary for rendering the service and received brochures too. Currently, free legal consultation is available every Tuesday in Shorapani public center. Moreover, the citizens can apply to the LAS Zestaphoni bureau any time, where together with legal consultation, they will receive advocacy service.
Currently, public services operate in 17 villages of Georgia under Public Service Development Agency.
Implementation of free legal consultation is envisaged by the memorandum of cooperation which was concluded between Legal Aid Service and Public Service Development Agency. Besides Shorapani, legal consultation is available in Geguti and Mejvriskhevi public centers.
UNDP Georgia actively supports expansion of legal aid network and cooperation with public centers too.