იურიდიული დახმარების საბჭომ სხდომა გამართა
27 იანვარს, იურიდიული დახმარების სამსახურის სამეთვალყურეო ორგანომ – იურიდიული დახმარების საბჭომ სხდომა გამართა. საბჭოს წევრებმა მეორე ვადით აირჩიეს საბჭოს მოქმედი თავმჯდომარე, ეკატერინე ფოფხაძე, რომელიც კოლეგიური ორგანოს საქმიანობას კიდევ ერთი წლის განმავლობაში გაუძღვება. დღესვე, საქმიანობას შეუდგა საბჭოს ახალი წევრი – ადვოკატი ლალი ჩაველაშვილი, რომელიც იურიდიული დახმარების ბიუროებში მომუშავე საზოგადოებრივი ადვოკატების კვოტით აირჩა.
სხდომაზე, საბჭოს წევრებმა დაამტკიცეს იურიდიული დახმარების სამსახურის საშტატო ნუსხა, რომელიც 240 საშტატო ერთეულით განისაზღვრება. გარდა ამისა, იმსჯელეს იურიდიული დახმარების ხარისხის შეფასების საკითხებზე, ასევე – სამომავლო ღონისძიებებზე, რომელიც იურიდიული დახმარების სამსახურის მანდატის გაფართოებას, ასევე – საბჭოს დაკომპლექტების წესის ცვლილებას უკავშირდება.
იურიდიული დახმარების საბჭო ფარო უფლებამოსილებით აღჭურვილი კოლეგიური ორგანოა. მის კომპეტენციაში შედის: იურიდიული დახმარების სამსახურის დირექტორის არჩევა; სამსახურის სტრატეგიის, დებულებისა და საქმიანობის მარეგულირებელი სხვა დოკუმენტების დამტკიცება; იურიდიული დახმარების ოფისების გახსნისა და გაუქმების თაობაზე გადაწყვეტილების მიღება და სხვა.
საბჭო შედგება 9 წევრისგან, რომელთაგან სამ–სამ წევრს – ადვოკატთა ასოციაცია და სახალხო დამცველი წარადგენენ. ამასთან, სახალხო დამცველის მიერ წარდგენილი წევრებიდან – ერთი ომბუდსმენის აპარატს, ერთი – ადამიანის უფლებათა სფეროში მოქმედ არასამთავრობო ორგანიზაციას, ერთი კი – სამეცნიერო სფეროს წარმომადგენს. საბჭოში თითო წევრით წარმოდგენილნი არიან იუსტიციის სამინისტრო და იუსტიციის უმაღლესი საბჭო. ერთ წევრს, ყოველწლიურად, იურიდიული დახმარების ბიუროები ირჩევენ. დანარჩენი წევრების უფლებამოსილება კი 4 წლის ვადით განისაზღვრება.
საბჭო იურიდიული დახმარების სამსახურის მართვის, მისი ფუნქციების ეფექტიანი შესრულების, სამსახურის დამოუკიდებლობისა და გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის მიზნით 2014 წელს შეიქმნა. საბჭოს მოქმედი შემადგენლობის უფლებამოსილების ვადა 2018 წლის იანვრის ბოლოს იწურება.

On January 27, the supervisory board of Legal Aid Service – Legal Aid Council held a session. The Council members elected the acting chairwoman – Ekaterine Popkhadze for the second term. She will lead the activity of the collective body for one more year. Besides this, a new member of the Council – Lali Chavelashvili started to fulfill her duties in the board. She was elected by the quota of the public lawyers who work at the LAS bureaus.
At the session, the Council members approved the staff list of Legal Aid Service which includes 240 employees. Moreover, they talks about legal aid quality appraisal issues, as well as the future activities regarding expansion of the LAS mandate and amendment of the recruitment rule of the Council members.
Legal Aid Council is a collective body which was founded in 2014 in order to administer activity of Legal Aid Service, as well as to ensure independence and transparency of the Service. Besides the bureaus representative, three persons in the Council are represented by the Bar Association and Public Defender’s Office. Moreover, among the members represented by the Public Defender’s Office, one person is from the apparatus of the Office, one – from the human rights NGO and one is a representative of the academic society. The Ministry of Justice and the High Council of Justice are represented by one member each. The Council members hold their positions for a 4-year term, except the member who is a lawyer of the Service at the same time.