იურიდიული დახმარების სამსახურის თბილისის ბიუროს ადვოკატი, მათიკო ხურციძე, იცავდა იმედა ბ.–ის ოჯახს, რომელსაც სოციალური შემწეობა შეუწყდა.
იმედა ბ.–ის ოჯახი, როგორც სოციალურად დაუცველი, შემწეობას 2015 წლის თებერვლამდე იღებდა. 2015 წლის იანვარში ოჯახის ქონებრივი მდგომარეობა შემოწმდა, რის შედეგადაც დადგინდა ახალი სარეიტინგო ქულა – 59040. აღნიშნულმა სარეიტინგო ქულამ ოჯახისთვის შემწეობის შეწყვეტა განაპირობა. იმედ ბ.–ის მიერ სარეიტინგო ქულასთან დაკავშირებით პრეტენზიის წარდგენის შემდეგ, ოჯახი ხელახლა გადამოწმდა, თუმცა ამჯერად უფრო მაღალი ქულა – 65980 მიენიჭა.
სოციალური შემწეობის შეწყვეტის გამო, ოჯახი, რომელიც ორი უსინათლო პირველი ჯგუფის შშმ პირისგან და მცირეწლოვანი ბავშვისგან შედგებოდა, უკიდურესად მძიმე მდგომარეობაში აღმოჩნდა. დეკლარაციაში ასახული ნივთებიდან – გამათბობელი ოჯახს საჩუქრად უსინათლოთა კავშირმა გადასცა, ხოლო გაზქურა სამწლიანი განვადებით იყო შეძენილი, რაც გათვალისწინებული უნდა ყოფილიყო დეკლარაციის შევსებისას.
თბილისის იურიდიული დახმარების ბიუროს ადვოკატმა, მათიკო ხურციძემ, შეადგინა სარჩელი და ოჯახის წარმომადგენლობა პირველი ინსტანციის სასამართლოში განახორციელა. შედეგად, სასამართლომ მოსარჩელის სასარგებლო გადაწყვეტილება მიიღო: ბათილად სცნო სოციალური მომსახურების სააგენტოს მიერ გამოცემული ინდივიდუალური ადმინისტრაციულ–სამართლებრივი აქტი, რომლითაც იმედა ბ.–ის ოჯახს მინიჭებული ჰქონდა მაღალი ქულა და სააგენტოს დაავალა ახალი აქტის გამოცემა.
სასამართლოს გადაწყვეტილების შესაბამისად, ადმინისტრაციულმა ორგამომ გამოსცა ახალი აქტი. ოჯახს მიენიჭა 12780 სარეიტინგო ქულა და სოციალური შემწეობა აღუდგა.

The LAS Tbilisi Bureau lawyer, Matiko Khurtsidze, defended the family of Imeda B. whose social allowance was suspended.
The family of Imeda B. as socially vulnerable received allowance since February, 2015. In January, 2015, the economic situation of the family was checked as a result of which they were rated 59040 points. This figure became the ground for suspension of the allowance for the family. After Imeda B. presented his complaint regarding the score, his family was revised again and this time they were given the higher 65980 points.
Because of the cease of the allowance, the family who consisted of 2 blind persons with the first group disability and one under age child, found itself in a very hard economic situation. The 2 objects were mentioned in the declaration – a heater and a gas cooker. One was a present from the Federation of the Sightless People and the other was purchased by 3-year installments which should be mentioned in the declaration.
The LAS Tbilisi Bureau lawyer, Matiko Khurtsidze, drafted a lawsuit and represented the family in the first instance court. As a result, the court made decision in favor of the plaintiff: it annulled the individual administrative act issued by the Social Service Agency which gave a high score to Imeda B.’s family and obliged the Agency to issues a new act.
In accordance to the court decision, the administrative body issued a new document giving 12780 rating points to the family and restored social allowances for them.