გადახდისუუნარო პირი არის სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში რეგისტრირებული ოჯახის წევრი, რომლის სოციალურ-ეკონომიკური მაჩვენებელი განსაზღვრულია საქართველოს მთავრობის №424 დადგენილებით. აღნიშნული დადგენილების თანახმად:
- გადახდისუუნაროდ ითვლება სოციალურად დაუცველი პირი, რომლის სარეიტინგო ქულა შეადგენს 70 000 ან ნაკლებს;
- გარდა ამისა, გადახდისუუნაროდ ასევე ითვლება 100 000 ან ნაკლები ქულის მქონე სოცილაურად დაუცველი, რომელიც მიეკუთვნება შემდეგი კატეგორიებიდან ერთ-ერთს:
- მრავალშვილიანი ოჯახის წევრი, რომელსაც ჰყავს 3 ან მეტი 18 წელს მიუღწეველი ბავშვი;
- ომისა და სამხედრო ძალების ვეტერანი;
- 18 წლამდე ასაკის შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის მქონე პირი;
- მკვეთრად ან მნიშვნელოვნად გამოხატული შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის მქონე სრულწლოვანი პირი;
- მკვეთრად, მნიშვნელოვანად ან ზომიერად გამოხატული შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის მქონე პირი, თუ შესაძლებლობის შეზღუდვა მიმდინარეობს ბავშვობიდან;
- 18 წლამდე ასაკის დედ-მამით ობოლი ბავშვი;
- რუსეთის ფედერაციის მიერ საქართველოს წინააღმდეგ განხორციელებული სამხედრო აგრესიის შედეგად იძულებით გადაადგილებული პირი.
იურიდიული დახმარება „სოციალურად დაუცველი ოჯახების მონაცემთა ერთიან ბაზაში“ არარეგისტრირებული პირებისათვის
განსაკუთრებულ შემთხვევებში, იურიდიული დახმარება შეიძლება გაეწიოს იმ პირსაც, რომელიც არ არის რეგისტრირებული სოციალურად დაუცველთა ბაზაში, მაგრამ მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობიდან გამომდინარე თვითონ ვერ გასწევს საადვოკატო მომსახურებასთან დაკავშირებულ ხარჯებს. აღნიშნული საკითხი რეგულირდება იურიდიული დახმარების საბჭოს 2015 წლის 9 სექტემბრის №27 გადაწყვეტილებით და ვრცელდება შემდეგი კატეგორიების პირებზე:
- პირები, რომლებიც წარსულში აკმაყოფილებდნენ გადახდისუუნარობის კრიტერიუმებს და მათი მონაცემები მოიპოვება სოციალურად დაუცველთა ბაზის არქივში;
- პირები, რომელთა მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა დადასტურებულია ადგილობრივი თვითმმართველობის მიერ გაცემული ცნობებით;
- მძიმე და განუკურნებული სენით დაავადებული პირები;
- მარტოხელა დედა, რომელსაც ჰყავს არასრულწლოვანი შვილები;
- პოლიტიკური რეპრესიების მსხვერპლად აღიარებული პირი;
- ასაკით პენსიონერი;
- იურიდიული დახმარების სამსახურში დასაქმებული ადვოკატი/ადვოკატის ოჯახის წევრი/ახლო ნათესავი;
- მარჩენალდაკარგული ოჯახის წევრი;
- სსიპ „დანაშაულის პრევენციის ცენტრის“ ყოფილ პატიმართა რეაბილიტაციისა და რესოციალიზაციის პროგრამის ბენეფიციარი;

An insolvent person is a member of family registered in the unified database of the socially vulnerable families, whose social-economic indicator is defined according to the Resolution N424 of the Government of Georgia. According to this Resolution:
- socially vulnerable person is deemed insolvent if his/her ranking point is 70 thousand or less;
- besides, socially vulnerable person is also considered insolvent in case of holding 100 thousand or less points and if s/he belongs to one of the below listed categories:
- Member of the family with many children, that has 3 or more children under 18 years old;
- Veteran of war or military forces:
- A person with limited capacity status under 18 years of age;
- Adult with the status of distinct or significant limited capacities;
- An individual with the status of distinct, significant or moderate limited capacities, if this limitation of capacities takes place from childhood.
- An orphan under 18 years of age;
- Internally displaced persons as a result of Russian military aggression against Georgia
Legal Aid for Persons not Registered in the Unified Database of the Socially Vulnerable Families
In exceptional cases public lawyer shall be appointed to the persons who are not registered in the data base of socially indigent persons, however due to hard socio-economic conditions cannot afford lawyer’s service. This is regulated by the Decision #27 of the Legal Aid Service Board adopted on September 9, 2015. This condition applies to the persons who belong to the following categories:
- Persons who met the criteria of insolvency and their data is available at the archives of unified database of socially vulnerable families;
- Persons whose difficult social-economical condition is proved by the certificate issued by the local self-governing institutions;
- Persons with incurable and serious disease;
- Single mother who has juvenile children;
- Person acknowledged as a victim of political repressions;
- Pensioner;
- Lawyer employed by the Legal Aid Service, his/her family member and relative;
- Family who lost bread-winner;
- Beneficiaries of the Program on Rehabilitation and Resocialization of Former Prisoners of LEPL “Crime Prevention Center”;